HARRISBURG, Pa., May 22, 2015 /PRNewswire-USNewswire/
-- Acting Commissioner Marcus
Brown announced that 122 men and women graduated from the
State Police Academy today and were assigned to troops across the
commonwealth.
"I am confident that the skills these new troopers have learned
have prepared them to bring positive change to the lives of the
citizens we serve," said Acting Commissioner Marcus L. Brown.
Cadet Kurt M. Yannelli, of
Chester County, spoke on behalf of
the cadet class.
Cadet Jeffrey B. Smull was named
the outstanding cadet by his classmates and instructors, receiving
the American Legion Award. Also receiving awards were:
Cadet William P. Connelly, Jr., the Daniel F. Dunn High Scholastic
Award; Cadet David A Szili, the Charles B. Gesford High Pistol
Award; Cadet Jonathan M. Caley, the Col. Paul J. Chylak Memorial Driver Proficiency
Award; and Cadet Jeffrey A. Goodman, Jr., the John K. Schafer Memorial Physical Fitness
Award.
Major Adam Kisthardt, director of
the state police Bureau of Training and Education, supervised the
training of the class, which was the 141st class to
graduate from the State Police Academy in Hershey since its opening in 1960.
The graduates have been assigned to stations within 14 troop
areas across the state, including:
Troop A, Greensburg,
Westmoreland County
Aaron J. Allen of Westmoreland County
Benjamin J. Borlie of Cambria County
Laken J. Cunningham of Indiana
County
Zachary D. Del Sordo of Westmoreland County
Timothy N. Farkas of Allegheny County
Zachary E. Fleming of Allegheny
County
Michael A. Graham of Butler County
Sean W. Kelley of Westmoreland County
Michael R. Kowalski of Westmoreland County
Travis J. November of Allegheny County
Daniel H. Pickard of Westmoreland County
Jordan W. Shaulis of Somerset County
John R. Wogan, Jr. of Cambria County
Troop B, Washington,
Washington County
Jeffrey C. Bamberg of Allegheny
County
Michael T. Brown of Beaver
County
Edward L. Burnworth, Jr. of
Washington
County
Timothy R. Gordon, Jr. of Washington
County
Kevin B. Kulka of Erie County
Nicholas S. Miller of Allegheny
County
Lauren E. Murphy of Fayette County
Ty J. Smith of Allegheny County
Andrew F. Stambul of Lawrence
County
Donald D. Zimbicki of Allegheny County
Troop C, Punxsutawney,
Jefferson County
John F. Connor III of Jefferson
County
Matthew C. Steele of Jefferson County
Troop D, Butler, Butler County
Trask Alexander of Beaver
County
Sean S. Christofferson of
Lawrence County
Shawn K. Palmer of Beaver County
Troop E, Erie, Erie County
Brandon W. Branca of Mercer
County
Jeb S. Davis of Crawford County
Francis X. Fusco III of Erie County
Ronald A. Godek of Allegheny
County
Shaun W. Kiehlmeier of Erie County
Lauren N. McKinney of Butler County
Cassandra L. Miller of Butler County
Adam R. Mourer of Warren County
Ethan D. Seckinger of Mercer County
Nicholas M. Stolar of Erie County
Christopher A. Weber of Beaver County
Troop F, Montoursville,
Lycoming County
Nathan R. Messner of Lycoming County
Matthew J. Podolinski of
Bradford County
Troop G, Hollidaysburg,
Blair County
Seth D. Moore of Clearfield
County
Joshua P. Nagle of Cumberland County
Troop H, Harrisburg,
Dauphin County
John B. Arnold of Lycoming
County
Jonathan M. Caley of York
County
Ricardo J. Carrera of Berks County
Charles W. Christopher IV of
Centre County
William P. Connelly, Jr. of
Delaware County
Konstantin V. Dyakov of Philadelphia County
Jordan R. Garrett of Delaware
County
Matthew J. Geiman of York
County
Jeffrey A. Goodman, Jr. of
Northumberland County
Cody C. Harman of Lycoming
County
Chad A. Himes of Clearfield
County
Matthew J. Hochberg of York County
Luke H. Hoover of Bedford County
Justin D. Horan of Adams
County
Jesse C. Kelley of Dauphin
County
Joshua C. Kleinfelter of
Blair County
Joshua L. Koach of Lancaster
County
Patrick M. Loughman of York County
Addison L. Lovett of Huntingdon County
Kenneth A. Martin, Jr. of
Lebanon County
Richard D. Matlock, Jr. of
Northampton County
Joseph J. Metzinger of Montgomery County
Jason G. Painter of Dauphin County
Cory R. Peters of Centre County
Andrew S. Phillips of Dauphin County
John R. Romeo, Jr. of Blair County
Thomas F. Spagnuolo of Chester County
Seth W. Sprague of Franklin County
Tyler A. Stepanchick of York County
Cory D. Terek of Westmoreland
County
David W. Turtzo, Jr. of Montgomery County
Cory J. Walter of Montgomery County
Robi L. Wareham of Franklin County
Jacob T. Weibley of Blair County
Krystal M. Weston of Suffolk County, New York
Troop J, Lancaster,
Lancaster County
Kurt M. Yannelli of Chester County
Troop K, Philadelphia,
Philadelphia County
Jovonna M. Brown of Philadelphia County
Joseph W. Czachorowski, Jr. of
Delaware County
Zachary R. Dombroski of Montgomery
County
Martin F. Mack III of Delaware
County
Renald Mudaj of Philadelphia
County
Lorenzo J. Policichio of
Lackawanna County
Eric J. Spillane of Monmouth County, New Jersey
Carlton J. Wright, Jr. of
Philadelphia County
Troop L, Reading, Berks County
Jacob M. Burgess of Luzerne
County
Steven A. Gentile of Bucks
County
Zachary C. Goetter of Montgomery
County
Jeffrey E. Grimes of Luzerne
County
Dominick W. Marino of Lackawanna County
James A. Paparella of Berks County
Tyler J. Parmer of Berks County
David A. Szili of Susquehanna County
Thomas J. Weaver, Jr. of
Luzerne County
Troop M, Bethlehem,
Northampton County
Adam W. Adams of Hunterdon County, New
Jersey
Casey W. Hsu of Passaic County, New
Jersey
David B. Okonsky of Northampton
County
Mirzet Sadikovic of Lehigh County
Blake W. Shortall of Bucks County
Jeffrey B. Smull of Northampton County
Troop N, Hazleton, Luzerne County
Anthony Avvisato of Luzerne
County
Nicholas B. Avvisato of Lackawanna County
Mark E. Bower of Monroe
County
Jordan J. Chiochio of Lackawanna
County
Brandon Cortazar of Lackawanna
County
Michael J. Davis, Jr. of Lackawanna
County
Gabrielle Giello of Lackawanna
County
Ashleigh M. Kilner of Luzerne
County
Matthew J. Kizis of Luzerne County
Donald T. Mac Rae III of
Luzerne County
Matthew C. Parise of Luzerne County
Leo J. Petrucci of Lackawanna County
Daniel Scatena of Luzerne County
Robert J. Sibello of Lackawanna County
Jonathan R. Stemrich of Luzerne County
Kevin W. Walker of Luzerne County
Richard J. Williams, Jr. of
Luzerne County
Troop P, Wyoming, Luzerne County
Albert R. Levanavage of Luzerne County
Taylor D. Smith of Susquehanna County
Nicholas P. Stoud of Susquehanna County
For more information on the Pennsylvania State Police, visit their website
at www.psp.pa.gov.
MEDIA CONTACTS: Maria A.
Finn, 717-783-5556
To view the original version on PR Newswire,
visit:http://www.prnewswire.com/news-releases/pennsylvania-state-police-graduate-122-new-troopers-300087975.html
SOURCE Pennsylvania State
Police